Uaktualnienie: 8 marca 2021 r.

Administracja Żywności i Leków USA (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie w trybie nagłym (EUA) szczepionek przeciw COVID-19 opracowanych przez firmy Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson. Wszystkie trzy szczepionki są obecnie rozprowadzane w USA.

Nasz Fundusz Świadczeń przygotował listę częstych pytań i odpowiedzi na temat tych szczepionek.

Kwalifikacje do szczepionek, ich dostępność i dystrybucja

P 1. Jakie szczepionki dostępne są w USA?
O. W tej chwili w Stanach Zjednoczonych rozsyłane są szczepionki firm Pfizer i Moderna. Niedawno, w sobotę 27 lutego, została zatwierdzona trzecia szczepionka, firmy Johnson & Johnson.

P2. Dla jakich grup wiekowych szczepionka przeciw COVID-19 jest uznawana za bezpieczną?
O. W tej chwili szczepionka Pfizer uważana jest za bezpieczną dla osób w wieku co najmniej 12 lat. Szczepionki firm Moderna i Johnson & Johnson uważane są za bezpieczne dla osób w wieku co najmniej 18 lat.

P3. Kto w tej chwili kwalifikuje się do szczepienia?
O. Centrum Epidemiologiczne (CDC) wydało nieobowiązkowe zalecenia dotyczące dystrybucji szczepionki. Każdy stan ma prawo do ostatecznych decyzji w sprawie kolejności szczepienia swoich mieszkańców.

Najbardziej aktualną listę grup kwalifikujących się do szczepienia w stanie Nowy Jork można znaleźć tutaj, a w stanie New Jersey - tutaj.

P4. Kiedy członkowie Związku mogą oczekiwać szczepionki przeciw COVID-19?
O. Szczepionki są natychmiast dostępne w ośrodkach zdrowia. Wszyscy, którzy chcą umówić się na szczepienie i je otrzymać powinni być teraz w stanie to zrobić.

Personel Funduszu aktywnie kontaktuje się z członkami Związku, aby umówić ich na otrzymanie szczepionki. Można również zadzwonić do GORĄCEJ LINII COVID-19, pod 1-833-FUNDS-RU (1-833-386-3778, wewn. 8913) i umówić się na szczepienie. Zalecamy wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby zapisali się do otrzymywania powiadomień tekstowych ze Związku na naszej stronie: https://hotelworkers.org/covid19/sign-up-to-receive-union-alerts

P5. Czy wystarczy szczepionek dla wszystkich?
O. Wydaje się, że w tej chwili jest duży zapas szczepionek dla wszystkich, którzy skończyli 18 lat. Od początku kadencji Administracji Bidena podjęto kroki w celu przyśpieszenia produkcji szczepionek i poprawy ich dystrybucji. Prezydent Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone powinny mieć dostateczny zapas szczepionek dla wszystkich dorosłych Amerykanów w maju 2021 r. i jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu

P6. Ile będzie kosztować szczepionka?
O. Szczepionki są bezpłatne. Rząd federalny zakupił szczepionkę za pieniądze podatników.

Bezpieczeństwo szczepionki

P7. Czy te szczepionki są bezpieczne?
O. Dotychczas wszystkie trzy szczepionki okazały się bardzo bezpieczne. W niezmiernie rzadkich przypadkach niektóre osoby miały poważne reakcje uczuleniowe (alergiczne). CDC mówi, że takie przypadki miały miejsce tylko u 2–5 osób na każdy 1 milion zaszczepionych szczepionką Moderna lub Pfizer w USA. Osoby, które miały w przeszłości poważne reakcje alergiczne na pokarmy i leki mogą zdecydować się na zasięgnięcie porady lekarskiej przed szczepieniem.

P8. Dlaczego mamy ufać bezpieczeństwu szczepionki?
O. FDA stosuje te same rygorystyczne oceny bezpieczeństwa szczepionek, które obowiązują od dziesiątków lat. Zezwolenie na stosowanie w trybie nagłym (EUA) przyśpieszyło procedurę opracowania szczepionki w tym kryzysie, ale w żadnym wypadku nie pominięto żadnych etapów. Ponadto dwie komisje doradcze, agencji FDA i CDC, przeprowadziły przegląd wyników badań prowadzonych przez firmy farmaceutyczne i potwierdziły je, podobnie jak osobna komisja stanu Nowy Jork.

P9. Biorąc pod uwagę historię rasizmu w badaniach medycznych w USA, dlaczego ludzie ras innych niż biała mieliby wierzyć w bezpieczeństwo szczepionki?
O. Lata nierówności były zmorą branży medycznej w USA i pozostawiły skazę na wiarygodności badań medycznych w USA. Brak zaufania do szczepionki to zrozumiała reakcja, ale za szczepionkami firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson stoi solidna nauka i podjęto wszelkie starania, aby w badaniach nad szczepionką brała udział zróżnicowana populacja. Szczepionki okazały się bardzo skuteczne i bezpieczne w zapobieganiu śmierci i ciężkiemu przebiegowi choroby COVID-19, niezależnie od rasy i płci.

P10. Czy osoby innych ras brały udział w badaniach nad szczepionką?
O. Tak. W badaniach szczepionki Pfizer na 37 706 uczestników 28% stanowiły osoby pochodzenia iberyjskiego lub latynoskiego, 9,3% osoby rasy czarnej lub Afroamerykanie, 4,3% - Azjaci, a prawie 80% - biali. W badaniu Moderna z 30 000 uczestników 20% to osoby pochodzenia iberyjskiego lub latynoskiego, a 10% osoby rasy czarnej lub Afroamerykanie. W badaniu Johnson & Johnson na 39 321 uczestników 45,3% stanowiły osoby pochodzenia iberyjskiego lub latynoskiego, 19,4% osoby rasy czarnej, 9,5% stanowili Indianie Amerykańscy lub autochtoni z Alaski, 3,3% - Azjaci, 0,2% Hawajczycy i mieszkańcy wysp Pacyfiku, a 5,6% rasy mieszane.

P11. Czy były jakieś różnice skutków ubocznych pomiędzy rozmaitymi rasami?
O. Nie. Nie było różnic skutków ubocznych ani w skuteczności szczepionek pomiędzy rasami i płciami.

P12. Czy niektóre osoby mające pewne schorzenia lub przyjmujący pewne leki NIE POWINNY przyjąć tej szczepionki?
O. Ogólnie nie zgłoszono problemów ze szczepionką spowodowanych lekami czy jakimiś istniejącymi schorzeniami. Jednak osoby poważnie uczulone na któryś ze składników szczepionki nie powinni jej przyjmować.

P12.1. Jakie są składniki szczepionki mRNA?
O. Jedynym czynnym składnikiem szczepionek mRNA jest informacyjny kwas rybonukleinowy (ang. messenger ribonucleic acid, mRNA). Te szczepionki zawierają również lipidy (czyli cząsteczki tłuszczu) służące do ochrony mRNA wnikającej do komórki, sole wyrównujące kwasowość w organizmie i cukry utrzymujące kształt komórek podczas zamrożenia.

P12.2 Jakie są składniki szczepionki Johnson & Johnson?
A. Szczepionka Johnson & Johnson zawiera zmodyfikowany adenowirus typu 26. Ta szczepionka zawiera również kwas cytrynowy stabilizujący zmodyfikowanego wirusa.

P13. Czy chorzy na HIV mogą bezpiecznie szczepić się przeciw COVID-19?
O. Naukowcy, w tym wiodący badacze HIV uważają, że szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla pacjentów z HIV. W badaniu firmy Pfizer wzięli udział chorzy na HIV i nie stwierdzono żadnych różnic w ich reakcjach na szczepionkę ani dodatkowych skutków ubocznych.

P14. Czy szczepienie kobiet w ciąży przeciw COVID-19 jest bezpieczne?
A. Nie ma wystarczających danych klinicznych na temat bezpieczeństwa szczepionki przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. Jednak badania wykazały, że niebezpieczeństwo ciężkiego przebiegu choroby i śmierci na COVID-19 jest większe dla kobiet w ciąży. Biorąc pod uwagę większe ryzyko dla ciężarnych kobiet i fakt, że stosowane szczepionki nie zawierają żywego wirusa, który mógłby przeniknąć do płodu, CDC i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów wydało zalecenie, aby kobiety w ciąży miały dostęp do szczepionki.

Naukowcy pracują nad uzyskaniem pełniejszych danych na temat bezpieczeństwa szczepionki dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Trwają badania kliniczne skupiające się konkretnie na kobietach w ciąży. Ponadto ponad 10 000 ciężarnych kobiet otrzymało do tej pory jedną ze szczepionek mRNA w USA i szereg uczestniczek początkowych badań klinicznych nad szczepionkami zaszło w ciążę - i nie stwierdzono żadnych powikłań ani zwiększonego ryzyka poronienia. Kobiety w ciąży powinny poradzić się lekarza w celu rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości.

P15. Czy szczepionki mRNA (Pfizer i Moderna) mogą powodować bezpłodność?
O. Do tej chwili nie ma najmniejszych dowodów, aby któraś ze szczepionek mRNA mogła prowadzić do bezpłodności. Kobiety w ciąży powinny poradzić się lekarza w celu rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości.

Jak działają szczepionki?

P16. Ile zastrzyków szczepionki będę potrzebować?
P. Szczepionka Pfizer wymaga dwóch zastrzyków w odstępach 3 tygodni. Szczepionka Moderna również wymaga dwóch dawek, ale 4 tygodnie od siebie. Szczepionka Johnson & Johnson wymaga tylko jednego zastrzyku.

P17. Czy szczepionki przeciw COVID-19 są wzajemnie wymienne?
O. Nie wykazano możliwości zamieniania szczepionek. Po rozpoczęciu cyklu szczepienia ważne jest, aby zakończyć go tą samą szczepionką, podaną w zaleconym terminie.

P18. Jakie są skutki uboczne szczepionki?
O. Ból i tkliwość w miejscu zastrzyku to najczęstszy skutek uboczny. Objawy uogólnione, które mogą wystąpić u niektórych osób, obejmują zmęczenie, gorączkę i ból głowy.

P19. Na ile skuteczna jest szczepionka?
O. Szczepionki wykazały wysoką skuteczność. Szczepionka Pfizer zapewnia 95% ochrony przed zakażeniem, a szczepionka firmy Moderna (mRNA-1273) ma skuteczność 94,1%. Szczepionka Johnson & Johnson ma skuteczność 72% w zapobieganiu średniego i ciężkiego przebiegu COVID-19 w USA i 85% skuteczności w zapobieganiu ciężkich i zagrażających życiu przypadków COVID-19. Dla porównania, doroczne szczepienie przeciw grypie jest skuteczne tylko w 40-60%.

P20. Czy mogę dostać COVID-19 pomimo szczepienia?
O. Chociaż wciąż jest możliwe zarażenie się COVID-19 po zaszczepieniu się, jest to bardzo mało prawdopodobne, a w wypadku zachorowania byłaby to zapewne łagodna infekcja - najprawdopodobniej ominęłaby cię poważna choroba lub szpital.

P21. Na czym polega technologia mRNA stosowana w szczepionkach Pfizer i Moderna?
A. Technologia mRNA jest nowa w produkcji szczepionek; takie szczepionki przekazują naszym własnym komórkom instrukcje wytwarzania nieszkodliwej cząsteczki przypominającej zewnętrzną powierzchnię wirusa (tzw. białko S). Białko S wywołuje reakcję naszego systemu odpornościowego i wytwarzanie przeciwciał, które następnie chronią nas, kiedy prawdziwy wirus przedostanie się do organizmu. Przy tej metodzie nie jest możliwe zarażenie się COVID-19. Technologia mRNA jest badana od ponad 10 lat i jest już stosowana w leczeniu nowotworów.

P22. Czy szczepionka mRNA zmieni moje DNA?
A. Nie. Pomimo faktu, że te skróty są podobne, mRNA nie ma wpływu na DNA i szczepionki mRNA Pfizer i Moderny nie mogą zmienić DNA. Warto również wiedzieć, że mRNA jest bardzo kruche i rozpada się po mniej więcej 72 godzinach.

P23. Jaka technologia stosowana jest w szczepionce Johnson & Johnson?
O. Szczepionka Johnson & Johnson wykorzystuje nieszkodliwy wirus przeziębienia zwany “adenowirus typ 26” do dostarczenia do organizmu instrukcji rozpoznawania zewnętrznej powierzchni wirusa (białka S). Ta metoda nie może wywołać zakażenia COVID-19.

P24. Czy mogę dostać COVID-19 od szczepionki?
O. Nie. Do walki z COVID-19 opracowano trzy główne typy szczepionki. Żadna z nich nie może zarazić COVID-19. Produkty Pfizer i Moderna to szczepionki mRNA, które nie zawierają wirusa COVID-19. Szczepionka Johnson & Johnson wykorzystuje nieszkodliwy wirus przeziębienia i również nie zawiera wirusa COVID-19. Wszelkie łagodne skutki uboczne - w tym krótkotrwały dyskomfort - oznaczają, że organizm reaguje jak powinien - wytwarza przeciwciała (a właśnie o to chodzi).

P25. Jak długo trwa ochrona zapewniania przez szczepionkę?
O. Tego jeszcze nie wiemy. Jeszcze wiele rzeczy trzeba dowiedzieć się o szczepionkach i ich długoterminowej skuteczności. Więcej dowiemy się jesienią, z obserwacji ludzi, którzy zapisali się do badań klinicznych